BİLGİSAYARLI MUHASEBE ETA-7 konu anlatımı -10- işletme defteri

Posted: 22 Ekim 2010 in Bilgisayarlı Muhasebe 2010-2011
Etiketler:, , ,

İŞLETME DEFTERİNİN ETA7 PROGRAMINDA TAKİBİ -10-

İşletme Defteri Modülünde Özetle Aşağıdaki İşlemler Yapılır:

1-İşlem Kodları Oluşturulur 2-Demirbaş alış ve satış işlem kodları “PARAMETRELER”e işlenir.

3-Dönembaşı mal mevcutları ilgili işlem kodlarına işlenir

4-Dönem faaliyetleri türüne göre “GİDER” ve “GELİR”  fişlerine kaydedilir.

5-Dönem sonunda demirbaşlara(duran varlıklara) amortisman ayrılır.

6-Dönem sonu mal mevcutları ilgili işlem kodlarına işlenir.

7- Raporlardan  “DEFTER DÖKÜMÜ” ve “DEFTER ÖZETİ” alınır.

Not:  Ayrıca her ay sonu “KDV BEYANNAMESİ” için “RAPORLARDAN” , “KDV İCMALİ” çıkartılır . Ayrıca ayda bir veya 3 ayda bir “MUHTASAR BEYANNAME”(devlet adına yapılan kesintilerin bildirildiği beyannamedir, örneğin ücretlerden, smmm’den yapılan kesintiler) düzenlenir.

DİKKAT: *İşletme defterini 2. sınıf tacirler tutmaktadır.

*İşletme defterinin bilgisayar kaydında en önemli konu “İŞLEM KODLARI” oluşturulmasıdır. Doğru işlem kodları oluşturulursa işletme defteri takibi oldukça kolaylaşacaktır. İşlemler Gider veya Gelir fişlerine işlenirken bu işlem kodları çağrılarak kayıtlar daha hızlı yapılabilir.

*İşlem kodları “İŞLETME DEFTERİ” ana menüsünde iken “GENEL TANIMLAR” içerisindeki “İŞLEM KODLARI” , “YENİ İŞLEM KODU” aşaması takip edilerek tanımlanır.

-Bir bakkal için örnek işlem kodu tanımlaması aşağıdaki gibi olabilir.

İŞLEM KODU             İŞLEM AÇIKLAMASI                                 KDV DAHİL                KDV ORANI

K18                             %18 KDV’Lİ MAL ALIŞ SATIŞI                              E                                 18

K08                             %8 KDV’Lİ MAL ALIŞ SATIŞI                                 E                                 8

K01                             %1 KDV’Lİ MAL ALIŞ SATIŞI                                 E                                 1

K0                               %0 KDV”Lİ MAL ALIŞ SATIŞI                                E                                 0

MAS18                       %18 KDV’Lİ MASRAFLAR                                       E                                 18

MASSF                       %0KDV’Lİ MASRAFLAR                                          E                                 0

DIGEL                        DİĞER GELİRLER                                                     BOŞ                            BOŞ

DA                              DEMİRBAŞ ALIŞI                                                     E                                 18

***(Demirbaş alış işlem kodunun “SERVİS”, “SABİT TANIMLAR”, “PARAMETRELER” işlem sırası takip edilerek “ALIŞ DEMİRBAŞ İŞLEM KODU” kısmına yazılması gereklidir. Eğer Demirbaş Satış İşlem kodu tanımlanırsa bunun da “SATIŞ DEMİRBAŞ İŞLEM KODU” kısmına tanımlanması gereklidir.

***İşlem kodları tanımlanırken KDV dahil şeklinde tanımlamak daha büyük kolaylık sağlar. Çünkü fatura ve belgelerde KDV dahil tutarlar mutlaka bulunmaktadır. KDV oranlarının yazılması unutulmamalıdır.

***İşletme defterinde işlemler(yani gelir ve giderler) “GİDER FİŞİ” ve “GELİR FİŞİ”nden kaydedilir. Ana menüde iken “HAREKETLER” , “HAREKET FİŞİ”, “YENİ FİŞ” sırası takip edilerek gider ve gelir fişlerine ulaşılabilir. “HAREKET FİŞİ” toplu işlemlerin yapılabildiği bir alandır, “YENİ HAREKET” ise işlemlerin tek tek kayıt edilebildiği bir alandır.Bunun için çoğunlukla “HAREKET FİŞİ”  kullanılabilir.

***Eğer işlem gider ise “GİDER FİŞİ”, eğer işlem gelir ise “GELİR FİŞİ” kullanılmalıdır. Alış iadeleri “GELİR FİŞİ” ne, satış iadeleri “GİDER FİŞİ” ne kaydedilmeli son sütunda “İADE” kısmına  evet anlamına gelen “E” harfi yazılmalıdır.

*** Gelir veya gider fişine işlem kaydedilecekken, ilgili “İŞLEM KODU”  (örneğin kdv dahil 1.000,00 tl lik bir mal satışında, satılan %8 KDV li bir mal ise “K08” işlem kodu çağrılacaktır, satılan emtia kısmına 1.000,00 yazılması yeterli olacaktır. Program KDV tutarını otomatik ayrıştıracaktır.

***Dönem Başı Mal Mevcudu; “İŞLEM KODU” içerisine girilerek, sol alt köşedeki “YILBAŞI ENVANTER DEĞERİ” kısmına işlenmelidir.

*** Dönem Sonu Mal Mevcudu; “İŞLEM KODU” içerisine girilerek, sağ alt köşedeki “YILSONU ENVANTER DEĞERİ” kısmına işlenmelidir.

*** Demirbaşlara(duran varlıklara) muhasebenin dönemsellik ilkesi gereği, sene sonunda belli bir amortisman oranı üzerinden amortisman ayrılmalıdır. VUK333 Sayılı Tebliğ de Duran Varlıkların faydalı ömürleri belirtilmiştir.

“1 / Faydalı ömür” amortisman oranınını verir.

*** Demirbaş alışı (yani duran varlık alışı) amortismana tabi olması itibariyle özellik arz eder. İşletme defterine demirbaş alışı gider sayfasına “sadece KDV” si yazılarak kaydedilir. Ancak ETA7 de demirbaş alışı kaydedilirken, “SATIN ALINAN EMTİA”  kısmına  KDV dahil tutarın(işlem kodu kdv dahil tanımlanmışsa) yazılması yeterli olacaktır. Ayrıca kdv’nin herhangi bir yere yazılmasına gerek kalmaz.

***ETA7 Programında “İŞLETME DEFTERİ” modülünde demirbaşlara(duran varlıklara) amortisman şöyle ayrılır: “GENEL TANIMLAR”, “DEMİRBAŞ TABLOSU” işlem sırası takip edilerek demirbaş tablosuna ulaşılır. “F5 TABLO OLUŞTUR” tuşuna basılarak demirbaş tablosu oluşturulur. Tabloda demirbaşın cinsi, ve amortisman oranı elle yazılarak “F2 KAYIT” tuşuna basılarak kaydedilir. Böylece demirbaşlara amortisman ayrılmış olur.

About these ads
Yorumlar
  1. MUSA diyor ki:

    SAĞOLUN HOCAM… :D

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s